Móda ako nástroj

Ak chcete vedieť, čo ľudí fascinuje na rôznych štýloch a typoch módy, pozrite sa do histórie. V začiatkoch ľudskej civilizácie sa človek formoval pomaly, oblečenie bolo praktické. Vyrábalo sa zo zvieracej kože a kožušiny. Žilo sa v rôznych úkrytoch, napríklad v jaskyniach. Oblečenie pochopiteľne museli nosiť tí, ktorí lovili zver či zbierali potravu. Spočiatku nebol prístup k železnej rude alebo iným kovom, ktoré boli vhodné na výrobu nástrojov. To ovplyvnilo aj to, že sa ľudia museli pri svojich odevných potrebách prispôsobiť materiálom z dreva, kože, kameňov.Pri osídľovaní miest sa oblečenie stalo pohodlnejšie.

šťastné dieťa

Bolo vyrobené z hodvábu a vlny. Ďalší vývoj módy, ktorý siaha až do súčasnosti dnes nazývame  „moderné oblečenie“. Hojne sa využívajú prírodné ale aj umelé látky. Populárna je bavlna, ľan, ale aj konope, ktoré sú spolu tkané do látok, ktoré možno nosiť po celý rok bez toho, aby sa poškodili dažďom alebo snehom. Moderná móda sa snaží vyhovieť každému. Vytvárajú ju návrhári. Závisí od ich osobnosti a trendov. Dnes vieme vyskladať outfity vhodné na každú príležitosť, od formálnych až po neformálne. Móda je spôsob, ako vyjadriť seba a svoj štýl. Je to spôsob, ako vyjadriť, kto ste ako človek, ako as cítite, čo si myslíte o svete a čo chcete o sebe povedať. Najdôležitejšie na móde je, že je vonkajším vyjadrením nášho vnútorného ja – nejde o to, ako vyzeráte navonok, ale ako sa cítite vo vnútri. Keď sa rozhodnete niečo nosiť, v podstate hovoríte, že toto vás reprezentuje.

africká móda

Aká je teda odpoveď na to, ako si ľudia vyberajú, čo si oblečú? Prečo tak milujú ale aj nenávidia určité štýly? Nepochybne sú o tom mnohé teórie. Preferencie pri výbere môžu dokonca ovplyvniť životy. Vďaka oblečeniu, ktoré nosíte, využívate ho aj ako zdroj sily, vplyvu a krásy. Kto by nechcel zakryť nedokonalosti a zvýrazniť prednosti?. Príkladom je pánska móda, ktorá sa zameriava na vhodný strih. Ten správny, rovný strih, ostré línie či uhly môžu mužom dodať sebavedomie a pocit sily. Dámska móda naopak častejšie zdôrazňuje krivky a ich zaoblenie. To vidno na šatách, sukniach…  Výber je o vhodnosti, účelovosti, prislúchaniu k subkultúre alebo len o pocitoch.

Back To Top