Správny výber budúceho povolania

Niektoré deti zvažujú výber budúceho povolania už na základnej škole, následne si podľa toho vyberajú aj stredoškolský odbor. Je dôležité sledovať vaše dieťa už v detstve a zistiť v čom vyniká a čo ho baví. Samozrejme aj treba sledovať a kvalitne zvážiť a prispôsobiť výber budúceho povolania typu regiónu. Napríklad ak žijete blízko automobilky, pošlite vášho syna študovať automobilový priemysel, ak ho to bude samozrejme baviť.

testy

Nevyberajte deťom budúce povolanie a školu vy. V budúcnosti by vám to mohli vyčítať. A to je veľká pravdepodobnosť, že budú! Voľba budúcej práce je veľmi dôležitá, ak si to aj dieťa samo zle rozmyslí. Neskôr to bude veľmi ľutovať. Deviatakom na základnej škole často dávajú učitelia rôzne psychotesty alebo IQ testy. Tie ukážu na čo majú vaše deti vlohy a na akú prácu sa vaše dieťa hodí.
Takéto testy si môžete spraviť aj online na niektorých internetových stránkach. –
Alebo na to môžete ísť vylučovacou metódou.

Ak baví vašu dcéru lyžovanie, ale lyžiarkou byť nemôže, či už zo zdravotného dôvodu alebo na to výkonnostne nemá = môže robiť servis lyží, robiť v lyžiarskom stredisku, môže robiť vo firme, kde sa vyrábajú lyže.
Aj pri výbere vysokej školy zvažujte preferencie danej univerzity.

Pri výbere budúceho povolania – rovnako aj vysokej školy – je vhodné aj zvážiť uplatnenie v danom odbore. Napríklad štúdium takého práva. Pokiaľ žijete v menšom regióne, kde je trh už presýtený právnikmi je takpovediac zbytočné študovať dlhé roky na právnickej fakulte, keď nebude možné sa po vysokej škole uplatniť.

učení

Rôzne odvetvia uplatnenia podľa portálu Profesia.sk je nasledovný: Informatika – Strojárstvo – Ekonomika – Spoločenské vedy – Technika – Stavebníctvo – Prírodné vedy – Filozofia – Právo – Pedagogika – Teológia – Zdravotníctvo – Šport – Umenie

Zaver:
Nech už si vyberiete (alebo vaše dieťaťa) hocijakú profesiu, ak bude chcieť – uplatní sa. Dôležité je neotáľať a vybrať si aspoň smer už na základnej škole.

Back To Top