Poznáte históriu cestovín?

Cestoviny sú jedným z najrozšírenejších a najdostupnejších jedál na svete. Takmer každá krajina má obľúbenú verziu tohto populárneho jedla. Na Slovensku sú to napríklad halušky, v Nemecku špecle (spätzle), v Poľsku pirohy (pierogi) a v Taliansku špagety (spaghetti). Väčšina ľudí je presvedčená, že cestoviny boli prvýkrát uvarené práve v Taliansku, opak je však pravdou, v súčasnosti je už takmer nemožné zistiť kto s nimi prišiel ako prvý.

těsto

Cestoviny sú s najväčšou pravdepodobnosťou „potomkom“ starých ázijských rezancov, ktorích recept v 13. storočí priviezol do Talianska Marco Polo. Historici (aj kuchári) vychádzajú hlavne z pasáže v jeho knihe kde stručne opisuje rastlinu produkujúcu múku (možno chlebovník). Číňania používali túto múku (podobnú jačmennej) k príprave cesta opísaného ako „lagana“.
Je jasné, že rezance existovali v Ázii už dávno pred výletom Marca Pola do Číny. Do balkánskych krajín okolo Stredozemného mora sa dostali viacerými cestami, pravdepodobne vďaka kočovným ázijským kmeňom. Taliansko však zostalo jedinou krajinou, ktoré ich najviac preslávilo.

Ak chceme hovoriť o cestovinách, najprv musíme zadefinovať ich pojem. Cestoviny sú vlastne kúsky cesta vytvarované do rozličných tvarov a vyrobené z nekvaseného cesta skladajúceho sa múky z tvrdej pšenice a vody (alebo aj vajec).

špagety

Na svete existuje nespočetné množstvo cestovinových variácií. Mnohé z nich sú čisto regionálneho charakteru a vyrábajú sa iba v tej danej lokalite. Len v Taliansku ich je niekoľko desiatok druhov. Rozlišujú sa nielen tvarom ale aj podľa spôsobu spracovania, použitých surovín či typu jedál, do ktorých sa použijú. Napríklad fusilli či penne vďaka svojmu členitému a dutému tvaru pojmú viac omáčky ako špagety. Farfalle sú zase výborné k príprave cestovinového šalátu a canelloni alebo lasagne sa plnia zeleninovými alebo mäsovými plnkami a zapekajú zo syrom.

5/5 - (2 votes)
Back To Top