Sabráž – efektné otváranie fľaše

Sabráž je technika na otvorenie fľaše šampanského, šumivého vína, šabľou, ktorá sa používa pri slávnostných príležitostiach.  Skĺznete šabľou pozdĺž tela fľaše, aby sa zlomila horná časť krku fľaše, čím ostane fľaša otvorená a pripravená na nalievanie. Sila tupého okraja čepele zasahujúca do okraja,  rozbije sklo, aby oddelila golier od hrdla fľaše. Ostrá strana čepele šable sa nepoužíva. Koniec hrdla fľaše s korkom zostávajú po oddelení od hrdla spolu.

 chladící se šampaňské

Táto technika sa stala populárnou vo Francúzsku, keď armáda Napoleona navštívila mnohé aristokratické panstvá. Bolo to tesne po francúzskej revolúcii a šabľa bola zbraňou Napoleonovho ľahkého jazdectva. Napoleonove úžasné víťazstvá po celej Európe im dali veľa dôvodov na oslavu. Počas týchto stretnutí kavaléria otvárala šampanské so svojimi šabľami. Napoleon, o ktorom je známe, že povedal: „Šampanské! Za víťazstvo si to zaslúžime, v porážke to človek potrebuje“, túto činnosť povzbudzoval. Existuje veľa príbehov o tejto tradícii. Jedným z najznámejších príbehov je ten o madame Clicquot, ktorá po manželovi zdedila malú výrobňu šampanského vo veku 27 rokov. Občas vo svojej vinici zabávala Napoleonových dôstojníkov, a keď skoro ráno odchádzali, ešte otvárali šabľou fľašu, aby urobili dojem na bohatú mladú vdovu.

 lahodná sklenka

Meč na šampanské (sabre à champagne) je nástroj špeciálne vyrobený na sabráž. Niektoré meče majú krátke čepele, približne 30 cm dlhé a pripomínajú veľké nože,  iné majú dlhšie čepele. Hrdlo fľaše je držané pod uhlom približne 20 stupňov a meč sa po ňom skĺzne. Skúsený sommelier môže otvoriť fľašu aj s malou stratou šampanského. Odporúča sa však nechať trochu vytiecť, aby sa pozmývali všetky prípadné čiastočky skla, ktoré môžu byť na hrdle fľaše. Taktiež by mal byť kvôli sklu skontrolovaný aj prvý naliaty pohár.

 

Podľa Guinessovej knihy rekordov bol najväčší počet fľašiek otvorených sabrážou za minútu 66. Tento rekord dosiahol Ashrita Furman, použil arabskú šabľu. Najväčší počet fliaš otvorených naraz bol 630. Bol oficiálne uznaný svetovým rekordom pri príležitosti Sciabolata del Santero v Santo Stefano Belbo v Taliansku v júni 2016.


Back To Top