Hudobné nosiče sú predávanejšie, než platené sťahovanie či streamovanie

Vyzeralo to tak, že do zabudnutia okrem kotúčov, platní, kaziet už zapadnú aj cdčká a vlastne všetky prenosné disky, cez ktoré sa počúvala hudba. Nastúpila doba streamovacích služieb a SD kariet. Práve preto je možno trochu prekvapujúca informácia, že podľa prieskumu v USA sú hudobné nosiče stále predávanejšie, než ich digitálna podoba. V skratke, ľudia stále radi nakupujú originálne nosiče, dávajú im prednosť pred sťahovaním či streamovaním za poplatky. Predávajú sa predovšetkým originálne CD, ale v kurze sú opäť aj originálne platne /LP/.

gramofon

Prečo je to tak? Skúsme si to porovnať.
A to aj napriek tomu, že streamovanie nám umožní prehrať široké archívy hudby, pričom na nosiči máme tak cca 12 pesničiek. Ak by sme sa počtom dostupných songov mali vyrovnať streamovacej službe, museli by sme kúpiť viacero hudobných nosičov. Aj napriek tomu je zdá sa, forma diskov predávanajšia a teda zrejme i populárnejšia. Možno je to spôsobené tým, že služba streamovania je ešte relatívne nová, ale hlavne,… Potrebuje silné zariadenie a rýchle pripojenie k internetu. Formát videa dostupný v 4k či dokonca aj HD sa pri priemernom zariadení či pomalšom internete načítava pomaly a zasekáva.

obchod

Týka sa to teda i hudobných klipov, ale v prípade menej rýchleho internetu aj prerušovaného počúvania hudby zo streamovacích hudobných staníc a aplikácií. Ale myslím si, že svoje zohráva i ten jednoduchý, prostý dôvod. Vizuálna a fyzická podoba diskov na nás pôsobí sympatickejším dojmom, než rozhádzané súbory a podoba jednoduchých písmenok.

Nemusíme však vravieť len o službách stream, ale aj o platených službách, ktoré ponúkajú download mnohých songov. Downloady síce nezažívajú malé čísla, nezažívajú ani nízke zisky, ale víťazom v podobe ročného zárobku sú aj v tomto smere spoločnosti, ktoré predajú fyzickú podobu hudobných albumov, teda nosiče. Aby som bol konkrétnejší, hudobný priemysel zarobil na internetových platených downloadoch 15 % a na predaji nosičov 17 %. Znie to ako malý rozdiel, ale v prepočte na peniaze vravíme o rozdiele niekoľkých miliónov dolárov. 

Back To Top