Nie je retro ako retro alebo pozor na to, čo kupujete!

Stále častejšie sa stretávame s pojmom retro, ktoré dnes nie je typické iba pre módu, interiéry apod, ale predovšetkým v spojení s cenovo dostupnou, štýlovou a zábavnou elektronikou. Ale pozor, tieto vlastnosti budú naplnené iba v prípade, ak si budeme vedieť správne vybrať a nenaletíme na kúpu nedbalo prevedených zariadení, ktorých výrobcovia kvôli svojej neschopnosti (alebo lenivosti) vsadili práve na štýl retro. Je tu totiž rozdiel, ak kúpite kvalitne prevedenú retro eletkroniku kompatibilnú s dnešnou dobou a naopak narýchlo vyrobený šmejd, ktorý môžete po pár dňoch hodiť do koša alebo predať cez inzerát niekomu, kto ešte nenaletel.

přehrávač

Výroba a predaj retro elektroniky je dnes v móde, veď napríklad legendárny mobil z Matrixu môže byť už aj vo Vašom vrecku, ale najvyššia popularita sa z pohľadu techniky venuje najmä hudobným prehrávačom a herným konzolám. A práve herné konzoly sú najlepším dôkazom toho, čo som opisoval vyššie, kedy kvalita retro prvkov môže byť skutočne rozdielna. Vysvetlíme si to na ideálnom príklade, čiže súčasnom trhu s legendárnymi konzolami.

Začnime pozitívne. Firma Nintendo v roku 2016 zrealizovala svoj skvelý nápad, inovovať legendárnu hernú konzolu NES z 80-tych rokov do novej podoby menších rozmerov, ktorá by takisto disponovala úložným miestom a vopred nainštalovanými hrami, samozrejme tými kultovými a najlepšími, aké bolo možné v 80-tych rokoch na tejto konzole hrať. Bude kompatibilná s dnešnými TV, a to vďaka konektoru HDMI, kedy si tieto klasiky môžete zahrať vo veľmi kvalitnej podobe a pri rozlíšení HD.

Potom tu však máme tonu titulom známych i menej známych herných zariadení, väčšinou od menej známych výrobcov a z tretích strán, ktoré síce disponujú obsahom retro hier, ale dizajn zariadení pôsobí, že sa ochvíľu rozpadne, hry na novej Tv skrátka vyzerajú špatne, používajú nekvalitný emulátor a v niektorých prípadoch nedisponujú ani konektorom HDMI, ale starými „banánikmi“. Takýto produkt dnes môžete hodiť do koša a verte mi, aj v prípade, ak ste retro nadšenec.

hra4

  • V prvom prípade mala kvalitne prevedená konzola NES od Nintenda skutočný úspech a popularitu u fanúšikov, nakoľko kúpili produkt, ktorý sa im odvďačil kvalitou.
  • Úplne opačná charakteristika sa týka druhého prípadu.
  • Cena je pritom v oboch prípadoch takmer totožná.

Back To Top