Mount Athos – zakázaný raj

Na treťom výbežku gréckeho polostrova, neďaleko známeho letoviska Chalkidiki, obmýva Egejské more Mount Athos. V tomto mieste sa nachádza asi dvadsať rôznych kostolov, no ľudia považujú za kláštor celý región a je zapísaný v kultúrnom zozname UNESCO. Jeden z najkrajších výhľadov je na Kláštor Šimona Petra, ktorý je vstavaný do pohoria Athos. Zo všetkých poschodí má turista vskutku veľkolepý výhľad na more, pretože celý kolos vyčnieva z kamenného útesu presne 330 metrov nad hladinou mora. Ak by sa sem turista chcel dostať, dozvedel by sa, že tu spolu s ním sídli 54 ortodoxných mníchov.

1538677c04beb79488e40910aa95766a

Avšak nie každý smie vkročiť do kláštora, ba celého pohoria. Prvá podmienka je mať viac než osemnásť rokov. Ak má návštevník menej, môže sem prísť iba v sprievode dospelého. Turista musí mať šťastie, pretože na každých 100 Grékov a pravoslávnych kresťanov sem môže vstúpiť iba 10 cudzincov. Najkontroverznejšia podmienka je však taká, že pokiaľ ste žena, jediný spôsob ako si pozrieť nádherné kláštory, unikátnu grécku prírodu a skalnaté pohoria je výletnou loďou okolo polostrova a z bezpečnej vzdialenosti 500 metrov sa kochať krásami tohto miesta. Okrem žien tu majú „vstup zakázaný“ aj všetky iné samice zvierat. Dôvod je prostý – aby sa zachoval celibát. Vďaka tomuto pravidlu si Mount Athos vyslúžil prvé miesto za asi najväčší priestor na svete, kde majú ženy vstup vyslovene zakázaný.

putin

Jediná výnimka sa vzťahuje na mačky, ktoré sú tu vítané ako zvieratá potrebné k lovu myší a kocúry by tu postupne bez mačiek vyhynuli. Hovorí sa, že ďalší z možných príčin prísneho pravidla je aj tradícia, v ktorej sa spomína návšteva Panny Márie, keď sa snažila prísť na Cyprus. Zapáčilo sa jej tu však natoľko, že jej polostrov bol darovaný a tým pádom je ona dostačujúca osoba reprezentujúca svoje pohlavie v celom pohorí. Nemuselo to byť vždy tak. Stále nie je známe, či kostra skutočne patrila žene, ale bol by to prvý známy dôkaz o tom, že si miesto posledného odpočinku v Mount Athos nehľadali iba muži. Toto nie je zďaleka jediná známa udalosť, kedy žena vstúpila do zakázanej zóny. V polovici dvadsiateho storočia sem prišlo 22 ročné dievča, aby videlo život mníchov na vlastné oči, čo spôsobilo ešte prísnejší zákaz a za jeho porušenie hrozí trest odňatia slobody až na jeden celý rok.

Back To Top