Kam sa podelo tradičné detstvo a prečo je tomu tak

Detstvo sa väčšinou považuje za najkrajšie obdobie života. Ľudia naňho spomínajú v dobrom a krútia hlavou nad tým, čo sa tak rapídne zmenilo, že dnes deti detstvo prežívajú podstatne inak.

kreslení

Namiesto hier vonku sedia za počítačom, tabletom, či mobilom. Hrajú hry od rána do večera a nevnímajú realitu okolo seba. Ignorujú požiadavky rodičov, sú drzé a rešpekt im nič nehovorí. Tvária sa, že sú pánmi sveta. Áno, aj takéto sú dnešné deti, česť výnimkám. Detstvo je obdobie, kedy je pre dieťa prirodzené tráviť čas s rodinou. Najmä s rodičmi a súrodencami. Pokiaľ tomu tak nie je, je logické, že si dieťa hľadá inú výplň času a nerozmýšľa nad tým, či je to správne, alebo nie, pretože mu to nikto nepovedal, nikto mu to nevysvetlil a hlavne – nikto sa o to ani nesnaží.

Dôvodom prečo je dnešné detstvo iné sú samozrejme aj technológie, ktorým sa už nikde nevyhneme. Iba rodič, ktorý má dieťa vie, aké je ťažké mu odoprieť niečo, po čom túži. Keď sme boli deti a videli sme, že naši kamaráti majú hračku, ktorú my nemáme, chceli sme ju aj my. Tak isto je to aj dnes, len sa to týka iných vecí. Práve preto je dôležitý rodič uprostred toho celého. Má byť pre dieťa vzorom, má ho usmerniť, upozorniť, naučiť.

učení

To, že dnešné a budúce generácie budú mať iné detstvo už nezmeníme. Doba ide ďalej a aj keď nechceme, dosť nás ovplyvňuje. Výchova je však na rodičoch. Dať dieťaťu do ruky tablet, ale aj ho zobrať von, na výlet. Dovoliť mu hrať sa na počítači, avšak upozorniť ho na jeho povinnosti či už v škole, alebo v domácnosti. Nedávať mu všetko len tak, zadarmo. A hlavne, byť tu preňho, ukázať mu, že chcete preňho len to najlepšie a všetky vaše rady sa mu raz v živote zídu. Udržať rovnováhu medzi povinnosťami a odmenami, sledovať priateľstvá, ktoré vytvára, chrániť ale zároveň ho nechať poučiť sa na vlastných chybách. 

Back To Top