Chelsea Football Club

Prvý úspech Chelsea FC za viaže od roku 1955, kedy vyhrala ligový šampionát, a vyhrala viaceré pohárové súťaže počas 60., 70., 90. a 00. rokov. Od roku 1996 zažíva klub najúspešnejšiu dobu vo svojej histórii. Chelsea je jediným anglickým klubom z Londýna, ktorý vyhral Ligu majstrov UEFA.

chelsia

Chelsea vyhrala množstvo trofejí v anglickom futbale

• Osem Pohárov FA
  • Päť ligových pohárov a štyri trofeje FA Comunity Shield
  • Klub je tiež úspešný v kontinentálnych súťažiach, pričom vyhral dva Poháre víťazov pohárov UEFA
  • Jeden Super pohár UEFA a jeden titul Ligy majstrov UEFA

Výstroj Chelsea FC- kráľovsky modré tričká a trenírky a biele ponožky. Chelsea je jedným z najbohatších a najpodporovanejších futbalových klubov na svete.
Majiteľom klubu je od roku 2003 ruský ropný magnát Roman Abramovič
Vďaka nemu sa klub tiež prezýva Chelski. Pred príchodom Abramoviča bola Chelsea mierne nadpriemerným anglickým mužstvom, ktoré jedenkrát vyhralo ligu. S príchodom nového majiteľa však klub úplne zmenil svoju obchodnú a športovú stratégiu a míňa za posily obrovské finančné čiastky.
Čo je zaujímavosťou v klube pôsobil aj Slovák Milan Lalkovič a Miroslav Stoch.
V sezóne 2004/05
Vyhral klub Premier League a Anglický ligový pohár, v nasledujúcej sezóne obhájil ligový triumf.
V sezóne 2006/07
Titul anglického šampióna Chelsea nezískala, ale aj tak môže označiť túto sezónu za úspešnú: v Premier League obsadila 2. miesto za víťazným Manchestrom United, vyhrala FA Cup aj Carling Cup a dostala sa do semifinále Ligy Majstrov, kde ju na penalty vyradil Liverpool FC.

stadion

V sezóne 2007/08
Odišiel po dlhodobých nezhodách s majiteľom klubu Abramovičom portugalský tréner José Mourinho, pod jeho vedením Chelsea počas troch rokov získala dva ligové tituly a tri poháre. Nahradil ho Izraelčan Avram Grant, vtedajší futbalový riaditeľ klubu a Abramovičov osobný priateľ.
Pod vedením talianskeho trénera Roberta Di Mattea
Vyhrala Chelsea svoj siedmy Pohár FA a prvý titul Ligy majstrov víťazstvom nad Bayernom Mníchov 4–3 v penaltovom rozstrele. Chelsea sa tak stala prvým londýnskym klubom, ktorý vyhral túto trofej. Začiatkom novej sezóny Chelsea FC nepodávala optimálne výkony a po tom, čo nekvalifikovala do vyraďovacej časti Ligy majstrov bol Roberto Di Mateo vyhodený.
Jeho nástupcom sa stal Rafael Benítez, ktorý bol veľmi neobľúbený, hlavne kvôli výrokom za čias pôsobenia v Liverpoole. Rafael Benítez po sezóne odišiel z postu hlavného trénera a na jeho miesto nastúpil staronový tréner José Mourinho.
Základná zostava Chelsea by sa mohla udržať a vydobyť čo najviac víťazstiev.