Z polí na pulty trafík

Na jednej strane milované, na strane druhej nenávidené cigarety poznáme v Európe už viac ako štyristo rokov. Len málokto vie, že sa o to postarala anglická kráľovná Alžbeta I, spolu so spisovateľom Walterom Raleighom.
 
cigarety

Tabakové polia nájdete aj na Slovensku
 
Tabak pochádza z rastliny s rovnomenným názvom. Ten pochádza z Ameriky, ktorá je ešte aj dnes jeho najväčším, celosvetovým producentom. Tabakové polia však v súčasnosti nájdeme aj na iných miestach. Najväčšími pestovateľmi po Spojených štátoch amerických, sú Čína, Brazília, India a krajiny v Afrike. Pravdepodobne budete prekvapení, no tabak pestujeme dokonca aj my Slováci a naši nemeckí i poľskí susedia. V minulosti., konkrétne do roku 1994, bol pestovaný aj v Čechách.
 
Milióny pestovateľov po celom svete
 
Tabakové polia sa v súčasnosti nachádzajú vo viac ako sto sedemnástich krajinách, čo predstavuje takmer šesť miliónov hektárov pôdy polí. Tomuto podnikaniu sa pritom venuje niečo okolo tridsiatich miliónoch pestovateľov.
 
Americké sú najchutnejšie
 
Americké cigarety si vyslúžili svoju popularitu už desiatky rokov dozadu. Tajomstvo nespočíva v pestovaní tabaku, ale špeciálnom procese spracovania. V USAsa pestujú dve odrody tabaku, a to tabak virgínsky a selský. Každý z nich má svoju špecifickú chuť i arómu. po tom, ako sú pozbierané z polí, sa tieto dve odrody zmiešajú. následne prechádzajú fermentáciou. Nakoniec putujú do sudov, kde zrejú viac ako dva roky. Po uplynutí tejto doby sú plnené do cigariet.

kouření
 
Všestranné využitie tabakových listov
 
Tabak zaradzujeme do čeľade ľuľkovité. Hovoríme teda o blízkom príbuznom paradajok, či zemiakov. Cigariet, však nie sú jediným využitím tejto rastliny. V skutočnosti má veľký hospodársky význam. Z jeho listov sa okrem samotných cigariet, vyrába napríklad kyselina jablčná, anabasin, kyselina citrónová, alebo chlorofyl.

Back To Top