Výroba domácej tinktúry z lastovičníka

V minulosti sa ľudia nehrnuli do lekárne, keď boli chorí. Počas leta si nazbierali bylinky v prírode a liečili sa nimi. Samozrejme, že s rozvojom medicíny zomiera menej ľudí ako voľakedy, ale farmaceutický priemysel nám vie tiež celkom dosť uškodiť, pokiaľ veríme len a len jemu… A takto si vyrábali aj rôzne tinktúry. Hoci si myslím, že vtedy ich nevolali takýmto odborným názvom ako my teraz, ale skôr nejak jednoduchšie. Vodička na bradavice napríklad.

lasťovičník

…s rozvojom medicíny zomiera menej ľudí ako voľakedy…
Áno, táto tinktúra je najvhodnejšia na liečbu bradavíc. Najlepšie je, keď sa vaša bradavica zjaví počas letného obdobia. Prečo? No, pretože si môžete vo voľnej prírode alebo na záhrade odtrhnúť lastovičník a natrieť si danú žltú vytekajúcu šťavu priamo na bradavicu. Samotná tinktúra má už potom menší účinok, ale je výborná počas zimných mesiacov, keď sa vám zjaví nejaká nečakaná bradavička. Viete na ňu ľahko a rýchlo zaútočiť.

květ

Postup na výrobu:
Výroba akejkoľvek tinktúry je úplne jednoduchá. Potrebujete danú rastlinku a najlepšie čistý lieh (alebo čistú neochutenú vodku). Lastovičníku nasekáte napríklad do zaváraninového pohára a zalejete alkoholom. Rastlinky dáme tak do trištvrte pohára a zalejeme až po vrch. Následne ju necháme macerovať nejaké dva až tri týždne a scedíme.

květy

Keď príroda lieči, nikdy vám neuškodí.
Pomáha aj pri iných problémoch, ale najúčinnejšia je proti bradaviciam. Tá po niekoľkých natretiach vystúpi ešte viac nad kožu a po ďalších razoch samovoľne odpadne. Určite účinnejšie ako nejaké prípravky od kožnej alebo z lekárne. Keď príroda lieči, nikdy vám neuškodí. Hor sa do toho.
 Stendhal (francúzsky spisovateľ žijúci v rokoch 1783 – 1842) povedal:  „Pohlaď na to, čo je v prírode a umení krásne, vzbudí spomienky na tých, ktorých milujeme.“ A nemýlil sa.

Back To Top