Tajomstvá starobylej pevnosti Sigiriya

Stará pevnosť Sigiriya patrí medzi najkrajšie miesta na Zemi, ktoré určite stojí za to vidieť aspoň raz v živote. Táto starobylá pevnosť bývala kedysi palácom. Nazýva sa tiež Levia skala. Majestátne sa vypína na vrchole masívnej skaly vo výške 200 metrov. Toto úžasné miesto sa nachádza v okrese Matale na Srí Lanke a je obklopené rozsiahlou sieťou záhrad, vodných nádrží a iných stavieb. Sigiriya je tiež jednou z najstarších záhrad na svete, ktorá spája prírodné krásy obrovských balvanov s terasovitými záhradami. Výhľad je taký úchvatný, že z neho onemiete. Vyjsť na Leviu skalu nie je jednoduché, musíte prekonať až 1200 schodov, ale stojí to za to úsilie.

skála

Názov Levia skala pevnosť dostala vďaka objavu niektorých gigantických levích láb vytesaných do skaly. Predpokladá sa, že zvyšok erodoval. Socha má aj iný význam: lev im pripomína veriacim, že pravda, ktorú Budha hovorí, je taká silná ako rev leva.

Kedysi slávny kráľovský palác Sigiriya je dnes obľúbenou turistickou destináciou, známou svojimi starobylými freskami. Je to jedno zo siedmych miest na Srí Lanke, ktoré boli zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. To miesto je zároveň považované za jeden z najlepších príkladov starovekého urbanistického plánovania.

Počas stredoveku bola pevnosť Sigiriya na krátky čas hlavným mestom ostrova. Bola obývaná budhistickými mníchmi v treťom storočí p.n.l., miesto neskôr slúžilo ako rezidencia a pevnosť kráľovi Kassapovi I. (477 – 495 nl). Keď bol Kassapa porazený Mogallanou a stratil trón, miesto bolo opäť vydané budhistickým mníchom. V 5. storočí tu budhistický kult Sangha vytvoril kostol.

kámen

Od roku 1155 bola Sigiriya opustená, bola znovuobjavená v roku 1828 prinášajúc na povrch niekoľko dôležitých momentov v histórii ostrova. A to vďaka nádherným freskám z jeho slávnej minulosti. Obrazy pokrývajú celú západnú stenu pevnosti. Sú jedinečné v štýle, ako aj v prevedení. Pevnosť Sigiriya je stále obklopená úžasným komplexom nádherných záhrad a fontán. 

Back To Top