S.R.O. a prevod obchodného podielu

Chceli by ste začať podnikať alebo rozbehnúť nový biznis? Budete k tomu potrebovať svoju firmu, pod ktorou budete tieto aktivity vykonávať. Musí ísť teda o firmu, ktorá bude platným spôsobom zapísaná v Obchodnom registri (OR SR).

  • Na Slovensku sa najčastejšie stretávame so zakladaním a predajom spoločností s ručením obmedzeným (s. r. o.).

Takúto obchodnú spoločnosť môžete založiť alebo kúpiť. Zložitejšou cestou je jej zakladanie. A neprajným faktorom je v tomto prípade aj čas. Založenie obchodnej spoločnosti trvá výrazne dlhšie, ako jej kúpa. Preto založenie s.r.o. nemusí byť tým najlepším riešením, ak máte pred sebou časovo obmedzené príležitosti a chcete začať podnikať, resp. obchodovať ihneď.

Budík, peniaze

  • V takomto prípade podnikatelia eseročku kúpia.

Je to rýchlejší proces. Spoločnosť s ručením obmedzeným sa záujemcovi predá tak, že prebehne prevod obchodného podielu. Obchodný podiel spoločnosti sa prevedie na nového spoločníka/konateľa, teda v tomto prípade napríklad na záujemcu o túto obchodnú s.r.o.

Pri kúpe s.r.o. väčšinou záujemca kupuje „pripravenú“ spoločnosť. Teda takú, ktoré je už zapísaná v obchodnom registri, je tiež registrovaným platcom DPH, má zaplatené minimálne základné imanie (5 000 eur) a pridelených niekoľko živnostenských opatrení. Pri prevode firmy na nového spoločníka sa môžu v prípade potreby niektoré údaje zmeniť, napríklad obchodný názov alebo registračné sídlo.

  • Za registračné sídlo kupujúci môže zvoliť lacné virtuálne sídlo s lukratívnou adresou.

Notebook, mobil

Môže teda v Obchodnom registri zmeniť registračnú adresu firmy. Z dôvodu, že sem chce uviesť svoje vlastné bytové alebo nebytové priestory. S prenájmom virtuálneho sídla napríklad podnikateľ získa adresu s atraktívnom názvom, napr. v centre Bratislavy. A to za nízky mesačný poplatok (od 10 eur/mes.). Spolu s virtuálnym sídlom získa aj doplnkové služby ako prijímanie a skenovanie pošty či prenájom konferenčnej miestnosti.

Back To Top