Prečo by ste mali mať v domácnosti vždy jednu fľaštičku peroxidu

V minulosti bol peroxid vodíka, v domácnostiach pomerne využívaným prostriedkom. Svoje uplatnenie pritom nenachádzal len pri odfarbovaní vlasov. Prečítajte si prečo, by ste mali mať jednu fľaštičku peroxidu vždy po ruke.
 
perosic

  1. Umývačka riadu

Ak chcete poriadne vydezinfikovať riad aj samotnú umývačku, pridajte do nej lyžičku peroxidu. Keďže ide o trošku agresívnu látku, používajte ho iba raz za čas.
 

  1. Detská izba

Peroxid vám pomôže dokonalo vyčistiť celú detskú izbu, a to aj vrátane hračiek. Nejedná sa o žiadny silný chemický prípravok, takže nepôsobí dráždivo ako niektoré kupované dezinfekčné prostriedky. Je ideálnym riešením napríklad vtedy, keď vaše dieťa prekonalo chrípku, alebo iné vírusové ochorenie.
 

  1. Pranie

Ak pridáte lyžicu peroxidu do práčky, spolu s bežným pracím prostriedkom, vaše oblečenie zbaví všetkých baktérií a vírusov. Použiť ho môžete aj ako náhradu klasického bielidla.

hřeben
 

  1. Prvá pomoc

Ako sme už naznačili, peroxid je výborným dezinfekčným prípravkom, použiť ho preto môžete aj na ošetrenie rán na pokožke. Nikdy ho však nepoužívajte dlhodobo. Je skôr dobrým riešením, ak po ruke nemáte nič iné. Okrem toho, že dezinfikuje, pôsobí aj mierne dráždivo. Jednorázovo ho môžete aplikovať aj na rany, ktoré začnú hnisať, alebo sa zapália.
 

  1. Záhrada

Ak sa na záhonoch objaví akákoľvek choroba rastlín, peroxidom dokonale vydezinfikujete pôdu po zozbieraní úrody. Ak ho zmiešate s vodou, môžete ním aj občasne zalievať rastliny, ale iba priamo ku koreňom. Tak im zabezpečíte dobrý prístup kyslíka priamo ku koreňom v pôde.
 

  1. Kuchyňa

V kuchyni môžete peroxid využiť na čistenie pracovnej dosky a všetkých pomôcok na varenie. Je ideálnym čističom na drevený riad, napríklad lopáre. Ak sa rozhodnete pre vyčistenie chladničky, pripravte si roztok z vody a peroxidu. Pôsobí podobne ako octová voda.
 

  1. Kúpeľňa

Nemusíte kupovať desať rozdielnych prípravkov na umývanie kachličiek, záchodu a vane. Postačí vám peroxid vodíka. Vydezinfikovať ním môžete aj zubné kefky, alebo hrebene a kefy na vlasy.

Back To Top