Viera v mágiu spôsobila, že v Nigérii zatkli kozu ako páchateľa trestného činu

Mágia, hlavne tá čierna, sa kedysi využívala na získanie moci a na odstraňovanie či zastrašovanie nepriateľov a nepohodlných ľudí. Mala obrovskú silu, pretože dokázala všetkých nevzdelaných ľudí držať v „šachu“, to znamená, že pod nátlakom robili všetko, čo sa od nich očakávalo. Boli držaní v nevedomosti a preto v strachu o zdravie svoje, ale aj celej rodiny, ba dokonca aj zo strachu pred smrťou, boli ochotní uveriť hocičomu. Kuriózny prípad, o ktorom informovali médiá, sa stal v januári 2019 v Nigérii. Pri incidente s krádežou automobilu bola zatknutá koza, ktorú z nej obvinili.

koza
 
Bizarný prípad krádeže
Nigéria je najľudnatejšia krajina na Africkom kontinente a žije tam viac ako 190 miliónov obyvateľov. A práve odtiaľ prišla informácia, ktorú vyspelý svet vnímal dosť komicky. Neviem si predstaviť ľudí z civilizovaných krajín, moderne zmýšľajúcich, ktorí by uverili tejto správe. Koza a dokáže ukradnúť vozidlo?  Odcudzenie sa týkalo automobilu značky Mazda 323 a celá táto absurdná situácia mala tak trocha magický podtón.

chevrolet
 
Hlavná podozrivá bola koza
Ohlásenú krádež začala riešiť polícia a pri jej zásahu na mieste činu našli iba kozu, a práve tú označili za hlavného páchateľa. Na počudovanie civilizovaného sveta tamojší policajti ju zatýkali s plnou vážnosťou, lebo predpokladali, že koza je prevtelený človek, ktorý pomocou čiernej mágie zmenil svoju podobu. V tunajších pomeroch to nie je nič nezvyčajné, pretože miestne legendy to potvrdzujú. K jej zatknutiu ich nútilo aj silné presvedčenie o účinkoch čiernej mágie, hoci asi každému bolo jasné, že skutočný vinník sa z miesta činu „porúčal“ veľmi rýchlo. Počas samotného výsluchu údajného páchateľa sa polícia, samozrejme, absolútne nič nedozvedela.
 
Nevzdelaná polícia
Tento prípad poukázal na veľmi nízke vzdelanie nigérijskej polície. Svoju úlohu, zastupovanie zákona, si síce plní, ale má obrovské rezervy v náhľade na skutočný život v spojitosti s mágiou, ktorú uprednostňuje. O niečo neskôr sa nigérijské úrady k celej situácii vyjadrili v tom zmysle, že zviera umiestnili do cely po zadržaní iba kvôli tomu, aby prinútili jej majiteľa prihlásiť sa k nej.

Back To Top