Portoriko

on

Portoriko („Puerto Rico“, čo v preklade znamená „bohatý prístav“) je ostrov, ktorý sa nachádza v Karibiku medzi Karibským morom a Severoatlantickým oceánom, východne od Dominikánskej republiky. K hlavnému ostrovu patria tri menšie ostrovy. Ostrov Vieques (nazývaný aj „Isla Nena“) a ostrov Culebra ležia na východe. Smerom na západ sa nachádza neobývaný ostrov Mona s bohatstvom fauny a flóry.Portoriko.jpg
Hlavný mestom Portorika je San Juan. Na pobreží je bohaté na historické budovy a stavby. Napríklad veľká pevnosť El Morro na severe neďaleko slávnej ulice Fortaleza alebo San Sebastian.
San Juan vznikol ako prvé prístavné mesto a časom rástol oveľa rýchlejšie, než ostatné v čase kolonizácie. V San Juan je sídlo vlády, ktorá podlieha USA.
Oficiálnymi jazykmi sú španielčina a angličtina, avšak španielčina je bezpochybne dominujúca. Angličtinou hovorí len asi ¼ obyvateľov.
Z Portorika tiež pochádza viacero známych osobností a spevákov. Napríklad Benitio del Toro, J. Phoenix, Michelle Rodriguez a ďalší.
Na západnom ostrove Mona sa nachádza starý maják z dielne známeho architekta menom Gustav Eiffel, tiež autor Eiffelovej veže a Sochy Slobody z Liberty Island v New Yorku. Známy je aj festival De la Calle San Sebastian, tzv. „San Se“. Je to veľmi populárna portorikánska slávnosť, ktorá sa každý rok koná v meste Old San Juan. Táto štvordňová udalosť začína tretí štvrťrok v januári a trvá do nasledujúcej nedele. Koná sa na počesť svätého Sebastiana, keď katolícka cirkev oslavuje jeho život. Zúčastňuje sa tu viac ako 200 000 ľudí a je medzinárodne uznávaná.zástava.jpg
Kriminalita na Portoriku nie je výrazne vyššia než na Floride v USA. Vo veľkej časti sa však na nej podieľajú prisťahovalci a neprispôsobiví občania. Portoriko je tiež pašeráckym a priekupníckym rajom. Neraz sa práve na Portoriku podarilo odhaliť tranzity drogových trás do USA.
Najlepšie hotely v Portoriku
Luguillo Sunrise Beach Inn, Casa Verde Hotel, AC Hotel by Marriott San Juan Condado