Elektronika

on

Elektronika je vedný odbor, zaoberajúci sa štúdiom fyzikálnej podstaty javov v súvislosti s využitím elektrickej vodivosti v tuhej fáze, v plynoch a vo vákuu. Technický odbor ich využíva na navrhovanie, výrobu a využitie elektronických zariadení. Označenie pre elektronické zariadenia a prístroje je informačná elektronika, priemyselná, riadiaca alebo lekárska elektronika. Poznáme veľa druhov elektroniky.stará žehlička
V bežnej domácnosti by sme bez nich nevedeli ani existovať. Sú to napríklad práčka, sporák, mikrovlnná rúra, rýchlovarná konvica, chladnička, svietidlá, sušičky prádla, televízory, alebo iné multimediálne zariadenia, čím je napríklad obyčajný mobil, notebook, stolný počítač alebo tablet. Nevieme si predstaviť život bez nich. Čo by sme prali prádlo ručne? Ako by vyzeral život bez každodennej rannej kávy, ktorá sa pripraví s použitím rýchlovarnej konvici? Ako by sme asi trávili voľný čas, ak by neexistoval televízor? Ľudia si to nevedia predstaviť.
Tieto elektrospotrebiče sa stali bežnou súčasťou našich životov. Povedzme si úprimne. Nechceli by sme život bez nich. Avšak niekedy si neuvedomujeme, aký ťažký život mali naši starí rodičia. Nemali všetko to, čo máme my dnes. Nepoznali farebný televízor, telefón alebo práčku. Museli si postačiť s vlastnou vynaliezavosťou a vlastnou ručnou prácou. Kebyže mám toľko oblečenia prať ručne, asi by som polovicu oblečenia radšej vyhodila. Kto by to tak nespravil?
Konštrukcie takýchto elektrických zariadení alebo elektrospotrebičov je podriadená okrem funkčných požiadaviek aj rôznym predpisom. Každý elektrospotrebič na svojom "návode na použitie" má plno bezpečnostných upozornení a nariadení, ako sa má daná vec používať a ako má byť pripojená do elektrickej sieti. Musí dodržiavať bezpečnostné predpisy pre prácu s elektrickými zariadeniami.chladnička v kuchyni
Avšak veľa elektroniky je aj v zdravotníckom odvetví. Ako by vyzerala medicína bez rôznych elektrických pomôcok, ktoré zdravotníci a lekári bežne používajú? Dnes už sú nemocnice vybavená tými najlepšími pomôckami a prístrojmi. Tým sa stáva zdravotníctvo lepšie pripravené na kopu pacientov s rôznymi ochoreniami.