Ako čo najkomfortnejšie chrániť našu hlavu pri moto-jazde?

Pokiaľ dnešný motorkár hľadá vyhovujúcu prilbu, môže pozerať na niekoľko faktorov. Ak to s výberom myslí vážne, do pozornosti sa oplatí brať aj vnútorná výbava prilby a orientovať sa tak na kvalitnejšie modely typu shark EresRacing. Pretože v súčasnosti sa požiadavky upínajú nielen na bezpečnosť, ale tiež na komfort či technologickú výbavu.

Je tu ale ďalší a pomerne naozaj významný faktor. Totiž tento bezpečnostný prvok budeme mať na hlave pri každej jazde a preto je vlastne logické, že musíme vybrať ten správny typ. Respektíve typ helmy, čo by sa najlepšie prispôsobil našej preferovanej rýchlosti, terénu, teda aj samotnej motorke a štýlu našej jazdy. Podľa toho sa tak najskôr musíme orientovať primárne na jednu vyhovujúcu kategóriu, pričom z hľadiska konceptu a štruktúry sú najznámejšie tieto typy prílb:

koleso, motorka

Integrálne alebo plne uzatvorené, ľudovo známe ako „integrálky. Tieto pokrývajú celú časť hlavy jazdca, čo má neodmysliteľnú výhodu z pohľadu zabezpečenia či odolnosti pred nárazovosťou vetra. Sú tak primárne určené pre motorkárov, čo častokrát uprednostňujú vyššiu rýchlosť po cestnom teréne na svojej športovej motorke.

  • Z tohto dôvodu ide o veľmi populárnu voľbu.
  • Sú uprednostňované nielen u profesionálnych pretekárov, ale tiež u bežných jazdcov, s ktorými sa spájajú zmienené podmienky.

motokári na ceste

Vyklápacie sú podobne obľúbenou a zabezpečenou možnosťou. Pozitívny a pre mnohých jazdcov oceniteľný rozdiel je však v tom, že tieto poskytujú predné „vyklápanie“, čo je praktické z mnohých dôvodov a oceníme ho hlavne pri dlhších trasách, kedy si dávame prestávky za rôznymi účelmi.

Otvorené alebo ich špecifická výhoda spočíva v ľahkosti, jednoduchosti a nižšej cene. Sú tak vhodné k menším motorkám alebo k pohodovej jazde nižšou rýchlosťou.

Enduro kategóriu ocenia tí, ako už z názvu vyplýva, čo uprednostňujú technicky náročnejšiu jazdu, respektíve prírodný a ťažší terén. Táto prilba sa vhodne prispôsobí i týmto náročnejším podmienkam.

Back To Top